IXYS CS20-12IO1
Part No.:
CS20-12IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS20-12IO1.pdf
Description:
SCR 1.2KV 30A TO247AD
Shipping
Inventory:292
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
65 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.1 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
30 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
2 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A, 215A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order CS20-12IO1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS20-12IO1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS20-12IO1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS20-12IO1.
7.How to contact us to get technical supports, such as CS20-12IO1 pin diagram, CS20-12IO1 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CS20-25MO1F CS20-12IO1 CS20-14IO1 CS20-16IO1 CS20-25MOT1-TUB
Part Number CS20-25MO1F CS20-12IO1 CS20-14IO1 CS20-16IO1 CS20-25MOT1-TUB
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Off State 2.5 kV 1.2 kV 1.4 kV 1.6 kV 2.5 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) - 1 V 1 V 1 V 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) - 65 mA 65 mA 65 mA 250 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) - 2.1 V 2.1 V 2.1 V 3 V
Current - On State (It (AV)) (Max) - 19 A 19 A 19 A -
Current - On State (It (RMS)) (Max) - 30 A 30 A 30 A -
Current - Hold (Ih) (Max) - 100 mA 100 mA 100 mA 300 mA
Current - Off State (Max) - 2 mA 2 mA 2 mA 50 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) - 200A, 215A 200A, 215A 200A, 215A 200A @ 50Hz
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature - -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -10°C ~ 70°C