IXYS CS29-12IO1C
Part No.:
CS29-12IO1C
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
ISOPLUS220™
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS29-12IO1C.pdf
Description:
SCR 1.2KV 35A ISOPLUS220
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
ISOPLUS220™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
65 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
23 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
2 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A, 215A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order CS29-12IO1C on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS29-12IO1C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS29-12IO1C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS29-12IO1C.
Image CS29-08IO1C CS29-12IO1C
Part Number CS29-08IO1C CS29-12IO1C
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Packaging Tube Box
Product Status Active Active
Voltage - Off State 800 V 1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1 V 1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 65 mA 65 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.5 V 1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 23 A 23 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 35 A 35 A
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA
Current - Off State (Max) 2 mA 2 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A, 215A 200A, 215A
SCR Type Standard Recovery Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C