Cirrus Logic Inc. CS44L11-CZZ
Part No.:
CS44L11-CZZ
Manufacturer:
Cirrus Logic Inc.
Category:
Audio Amplifiers
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCS44L11-CZZ.pdf
Description:
IC AMP CLASS D STER 23MW 16TSSOP
Manufacturer:
Cirrus Logic Inc.
Series:
Popguard®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Type:
Class D
Output Type:
Headphones, 2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load:
23mW x 2 @ 16Ohm
Voltage - Supply:
1.8V ~ 2.4V
Features:
Bass and Treble Boost, Depop, Digital Inputs, I2C, Mute, Tone and Volume Control
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (TA)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
16-TSSOP
1. How to order CS44L11-CZZ on DeepFinds Electronics?
3. Are the CS44L11-CZZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CS44L11-CZZ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CS44L11-CZZ.
Image CS44L11-CZZR CS44L11-CZZ
Part Number CS44L11-CZZR CS44L11-CZZ
Manufacturer Cirrus Logic Inc. Cirrus Logic Inc.
Series Popguard® Popguard®
Package/Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging Bulk Tube
Product Status Active Obsolete
Type Class D Class D
Output Type Headphones, 2-Channel (Stereo) Headphones, 2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load 23mW x 2 @ 16Ohm 23mW x 2 @ 16Ohm
Voltage - Supply 2.4V ~ 1.8V 1.8V ~ 2.4V
Features - Bass and Treble Boost, Depop, Digital Inputs, I2C, Mute, Tone and Volume Control
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (TA) -10°C ~ 70°C (TA)