CIT Relay and Switch CT1102V15.85F160
Part No.:
CT1102V15.85F160
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCT1102V15.85F160.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CT1102
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical:
Actuator Length, Right Angle:
15.85mm
Actuator Orientation:
Side Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order CT1102V15.85F160 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CT1102V15.85F160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CT1102V15.85F160?
Image CT1102V15.85F160 CT1102V15.85F260 CT1102V15.85F100
Part Number CT1102V15.85F160 CT1102V15.85F260 CT1102V15.85F100
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
Series CT1102 CT1102V CT1102V
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Circuit SPST-NO SPST-NO SPST-NO
Switch Function Off-Mom Off-Mom Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC 0.05A @ 50VDC
Actuator Type Standard Plunger for Cap Plunger for Cap
Mounting Type Through Hole, Right Angle Through Hole, Right Angle Through Hole, Right Angle
Actuator Length, Right Angle 15.85mm 15.85mm 15.85mm
Actuator Orientation Side Actuated Side Actuated Side Actuated
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin
Outline 6.00mm x 6.00mm 7.50mm x 6.30mm 7.50mm x 6.30mm
Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated
Illumination Type, Color - - -
Operating Force 160gf 260gf 100gf
Ingress Protection - - -
Features - - -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C