Bourns Inc. CV510K10BL1
Part No.:
CV510K10BL1
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Varistors, MOVs
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCV510K10BL1.pdf
Description:
VARISTOR 820V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package / Case:
Disc 10mm
Series:
CV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
510 V
Maximum DC Volts:
670 V
Varistor Voltage (Min):
738 V
Varistor Voltage (Typ):
820 V
Varistor Voltage (Max):
902 V
Current - Surge:
2.5 kA
Energy:
115J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
180 pF @ 1 kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Features:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order CV510K10BL1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the CV510K10BL1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CV510K10BL1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CV510K10BL1.
Image CV510K10BL1
Part Number CV510K10BL1
Manufacturer Bourns Inc.
Package / Case Disc 10mm
Series CV
Packaging Bulk
Product Status Active
Maximum AC Volts 510 V
Maximum DC Volts 670 V
Varistor Voltage (Min) 738 V
Varistor Voltage (Typ) 820 V
Varistor Voltage (Max) 902 V
Current - Surge 2.5 kA
Energy 115J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 180 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)