Cypress Semiconductor Corp CY7C429-65JC
Part No.:
CY7C429-65JC
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Category:
FIFOs Memory
Package:
32-LCC (J-Lead)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsCY7C429-65JC.pdf
Description:
IC FIFO ASYNC 2KX9 65NS 32PLCC
Shipping
Inventory:385
Manufacturer:
Cypress Semiconductor Corp
Series:
CY7C
Package/Case:
32-LCC (J-Lead)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Size:
2K x 9
Function:
Asynchronous
Data Rate:
12.5MHz
Access Time:
65ns
Voltage - Supply:
4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max):
35mA
Bus Directional:
Uni-Directional
Expansion Type:
Depth, Width
Programmable Flags Support:
No
Retransmit Capability:
Yes
FWFT Support:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
32-PLCC (11.43x13.97)
1. How to order CY7C429-65JC on DeepFinds Electronics?
3. Are the CY7C429-65JC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CY7C429-65JC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CY7C429-65JC.
Image CY7C429-65JC CY7C429-65JI CY7C429-15JXCT CY7C429-15JXC CY7C429-15JI
Part Number CY7C429-65JC CY7C429-65JI CY7C429-15JXCT CY7C429-15JXC CY7C429-15JI
Series CY7C CY7C CY7C CY7C CY7C
Package/Case 32-LCC (J-Lead) 32-LCC (J-Lead) 32-LCC (J-Lead) 32-LCC (J-Lead) 32-LCC (J-Lead)
Packaging Bulk Bulk Bulk Tube Bulk
Product Status Active Active Obsolete Obsolete Active
Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
Memory Size 2K x 9 4K x 9 18K (2K x 9) 18K (2K x 9) 2K x 9
Function Asynchronous Asynchronous Asynchronous Asynchronous Asynchronous
Data Rate 12.5MHz 12.5MHz 50MHz 50MHz 40MHz
Access Time 65ns 65ns 15ns 15ns 15ns
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V 4.5 V ~ 5.5 V 4.5 V ~ 5.5 V 4.5 V ~ 5.5 V 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max) 35mA 65mA 65mA 65mA 100mA
Bus Directional Uni-Directional Uni-Directional Uni-Directional Uni-Directional Uni-Directional
Expansion Type Depth, Width Depth, Width Depth, Width Depth, Width Depth, Width
Programmable Flags Support No No No No No
Retransmit Capability Yes Yes Yes Yes Yes
FWFT Support No No No No No
Operating Temperature 0°C ~ 70°C -40°C ~ 85°C 0°C ~ 70°C 0°C ~ 70°C -40°C ~ 85°C