Infineon Technologies D1050N12TXPSA1
Part No.:
D1050N12TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsD1050N12TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 1050A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
1050A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1000 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 180°C
1. How to order D1050N12TXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the D1050N12TXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of D1050N12TXPSA1?
Image D1050N12TXPSA1
Part Number D1050N12TXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AB, B-PUK
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 1050A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 1000 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Clamp On
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C