Infineon Technologies D2450N07TXPSA1
Part No.:
D2450N07TXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsD2450N07TXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 700V 2450A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Tray
Product Status:
Discontinued
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
700 V
Current - Average Rectified (Io):
2450A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 2000 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 700 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 180°C
1. How to order D2450N07TXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the D2450N07TXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of D2450N07TXPSA1?
Image D2450N07TXPSA1
Part Number D2450N07TXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-200AB, B-PUK
Packaging Tray
Product Status Discontinued
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
Current - Average Rectified (Io) 2450A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 2000 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 700 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Clamp On
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C