Infineon Technologies D400N12BXPSA1
Part No.:
D400N12BXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsD400N12BXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 450A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-205AA, DO-8, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
450A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 180°C
1. How to order D400N12BXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the D400N12BXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of D400N12BXPSA1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of D400N12BXPSA1.
Image D400N12BXPSA1
Part Number D400N12BXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-205AA, DO-8, Stud
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 450A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Stud Mount
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C