Infineon Technologies D56S45CXPSA1
Part No.:
D56S45CXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsD56S45CXPSA1.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 4.5KV 102A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-205AA, DO-8, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
4500 V
Current - Average Rectified (Io):
102A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
4.5 V @ 320 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
3.3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 4500 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
1. How to order D56S45CXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the D56S45CXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of D56S45CXPSA1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of D56S45CXPSA1.
Image D56S45CXPSA1
Part Number D56S45CXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case DO-205AA, DO-8, Stud
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 4500 V
Current - Average Rectified (Io) 102A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 4.5 V @ 320 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 3.3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 4500 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Stud Mount
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C