Sensata Technologies, Inc. DAR72405-HR
Part No.:
DAR72405-HR
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDAR72405-HR.pdf
Description:
RELAY REED 5KV 24V SPST-NO
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
D-HR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
3 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
30.8 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
20 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC
Operate Time:
3 ms
Release Time:
2 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Contact Material:
Rhodium (Rh)
1. How to order DAR72405-HR on DeepFinds Electronics?
3. Are the DAR72405-HR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DAR72405-HR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DAR72405-HR.
Image DAR72405TU DAR72405FU DAR72405-HR DAR72405U DAR72405SU
Part Number DAR72405TU DAR72405FU DAR72405-HR DAR72405U DAR72405SU
Series DA DA D-HR DA DA
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Chassis Mount
Coil Voltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
Contact Rating (Current) 3 A 3 A 3 A 3 A 3 A
Switching Voltage 1000VAC, 1000VDC - Max 1000VAC, 1000VDC - Max 1000VAC, 1000VDC - Max 1000VAC, 1000VDC - Max 1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current 30.8 mA 30.8 mA 30.8 mA 30.8 mA 30.8 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style PC Pin, Solder Turret PC Pin, Wire Leads PC Pin PC Pin Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating - - - - -
Must Operate Voltage 20 VDC 20 VDC 20 VDC 20 VDC 20 VDC
Must Release Voltage 4 VDC 4 VDC 4 VDC 4 VDC 4 VDC
Operate Time 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms 3 ms
Release Time 2 ms 2 ms 2 ms 2 ms 2 ms
Operating Temperature -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C