Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) DC95F202WN
Part No.:
DC95F202WN
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
NTC Thermistors
Package:
Bead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDC95F202WN.pdf
Description:
THERMISTOR NTC 2KOHM 3969K BEAD
Shipping
Inventory:186
Manufacturer:
Series:
DC95
Package/Case:
Bead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance in Ohms @ 25°C:
2k
Resistance Tolerance:
±0.2°C
B Value Tolerance:
B0/50:
B25/50:
B25/75:
3969K
Operating Temperature:
-80°C ~ 150°C
Power - Max:
75 mW
Length - Lead Wire:
1.50" (38.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging
Grade:
Qualification:
1. How to order DC95F202WN on DeepFinds Electronics?
3. Are the DC95F202WN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DC95F202WN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DC95F202WN.
7.How to contact us to get technical supports, such as DC95F202WN pin diagram, DC95F202WN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DC95F202WN
Part Number DC95F202WN
Manufacturer Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Series DC95
Package/Case Bead
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance in Ohms @ 25°C 2k
Resistance Tolerance ±0.2°C
B Value Tolerance -
B0/50 -
B25/85 3969K
Operating Temperature -80°C ~ 150°C
Power - Max 75 mW
Length - Lead Wire 1.50" (38.00mm)