IXYS DCG160X650NA
Part No.:
DCG160X650NA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDCG160X650NA.pdf
Description:
DIODE MOD SIC 650V 80A SOT227B
Manufacturer:
IXYS
Series:
DCG 160X650NA
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 50 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227B
1. How to order DCG160X650NA on DeepFinds Electronics?
3. Are the DCG160X650NA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DCG160X650NA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DCG160X650NA.
Image DCG160X650NA
Part Number DCG160X650NA
Manufacturer IXYS
Series DCG 160X650NA
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 50 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)