Infineon Technologies DD104N08KAHPSA1
Part No.:
DD104N08KAHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD104N08KAHPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 800V 104A POWRBLOK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
POW-R-BLOK™ Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD104N08KAHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD104N08KAHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD104N08KAHPSA1?
Image DD104N08KAHPSA1
Part Number DD104N08KAHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case POW-R-BLOK™ Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction 150°C