Infineon Technologies DD104N14KKHPSA1
Part No.:
DD104N14KKHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD104N14KKHPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1400V 104A POWRBLOK
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
POW-R-BLOK™ Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1400 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD104N14KKHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD104N14KKHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD104N14KKHPSA1?
Image DD104N14KKHPSA1
Part Number DD104N14KKHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case POW-R-BLOK™ Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1400 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 104A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 1400 V
Operating Temperature - Junction 150°C