Infineon Technologies DD1200S12H4
Part No.:
DD1200S12H4
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD1200S12H4.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V AGIHMB1302
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.35 V @ 1200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-IHMB130-2
1. How to order DD1200S12H4 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD1200S12H4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD1200S12H4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DD1200S12H4.
Image DD1200S12H4
Part Number DD1200S12H4
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.35 V @ 1200 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C