Infineon Technologies DD1200S33K2CNOSA1
Part No.:
DD1200S33K2CNOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Block, 4 Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD1200S33K2CNOSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 3300V 1200A MOD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Block, 4 Lead
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
3300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
1200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.5 V @ 1200 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Module
1. How to order DD1200S33K2CNOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD1200S33K2CNOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD1200S33K2CNOSA1?
Image DD1200S33K2CNOSA1
Part Number DD1200S33K2CNOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Block, 4 Lead
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 3300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 1200A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.5 V @ 1200 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C