Infineon Technologies DD171N12KAHPSA2
Part No.:
DD171N12KAHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 1200V 171A
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
DD171N
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
171A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.26 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD171N12KAHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD171N12KAHPSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD171N12KAHPSA2?
Image DD171N12KAHPSA2
Part Number DD171N12KAHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series DD171N
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 171A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.26 V @ 500 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction 150°C