Infineon Technologies DD171N12KHPSA1
Part No.:
DD171N12KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD171N12KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1200V 171A MOD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
DD171N
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
171A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.26 V @ 500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD171N12KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD171N12KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD171N12KHPSA1?
Image DD171N12KHPSA1
Part Number DD171N12KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series DD171N
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 171A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.26 V @ 500 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C