Infineon Technologies DD220N22SHPSA1
Part No.:
DD220N22SHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD220N22SHPSA1.pdf
Description:
LA-T-BOND MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
273 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
275 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5750A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
130°C (TC)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order DD220N22SHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD220N22SHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD220N22SHPSA1?
Image DD220N22SHPSA1
Part Number DD220N22SHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 273 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 275 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5750A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature 130°C (TC)