Infineon Technologies DD285N02KHPSA1
Part No.:
DD285N02KHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD285N02KHPSA1.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 200V 285A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
285A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD285N02KHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD285N02KHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD285N02KHPSA1?
Image DD285N02KHPSA1
Part Number DD285N02KHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 285A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 800 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C