Infineon Technologies DD380N16AHPSA1
Part No.:
DD380N16AHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD380N16AHPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1600V 380A MOD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
380A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 1500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD380N16AHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD380N16AHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD380N16AHPSA1?
Image DD380N16AHPSA1
Part Number DD380N16AHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 380A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1500 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 25 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C