Infineon Technologies DD390N16SHPSA1
Part No.:
DD390N16SHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD390N16SHPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1600V 390A BGPB50SB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
390A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.34 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
BG-PB50SB-1
1. How to order DD390N16SHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD390N16SHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD390N16SHPSA1?
Image DD390N16SHPSA1
Part Number DD390N16SHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 390A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.34 V @ 800 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C