Infineon Technologies DD540N22KXPSA1
Part No.:
DD540N22KXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Description:
DIODE MODULE GP 2200V BGPB60E2A1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
540A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.48 V @ 1.7 kA
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 2200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
BG-PB60E2A-1
1. How to order DD540N22KXPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD540N22KXPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD540N22KXPSA1?
Image DD540N22KXPSA1
Part Number DD540N22KXPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 540A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.48 V @ 1.7 kA
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 mA @ 2200 V
Operating Temperature - Junction 150°C