Infineon Technologies DD600N18KHPSA2
Part No.:
DD600N18KHPSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD600N18KHPSA2.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1800V 600A MOD
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.32 V @ 1800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 mA @ 1800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DD600N18KHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD600N18KHPSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD600N18KHPSA2?
Image DD600N18KHPSA2
Part Number DD600N18KHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 600A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.32 V @ 1800 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 mA @ 1800 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C