Infineon Technologies DD800S17H4B2BOSA2
Part No.:
DD800S17H4B2BOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD800S17H4B2BOSA2.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1700V AGIHMB1301
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1700 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 800 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-IHMB130-1
1. How to order DD800S17H4B2BOSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD800S17H4B2BOSA2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD800S17H4B2BOSA2?
Image DD800S17H4B2BOSA2
Part Number DD800S17H4B2BOSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1700 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 800 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C