Infineon Technologies DD800S45KL3B5NPSA1
Part No.:
DD800S45KL3B5NPSA1
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDD800S45KL3B5NPSA1.pdf
Description:
DIODE MOD GP 4500V 800A MOD
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
4500 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
800A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
3.1 V @ 800 A
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order DD800S45KL3B5NPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DD800S45KL3B5NPSA1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DD800S45KL3B5NPSA1?
Image DD800S45KL3B5NPSA1
Part Number DD800S45KL3B5NPSA1
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 4500 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 800A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.1 V @ 800 A
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 125°C