Chemi-Con DDXE2R5LGN122KBF0S
Part No.:
DDXE2R5LGN122KBF0S
Manufacturer:
Chemi-Con
Category:
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDDXE2R5LGN122KBF0S.pdf
Description:
RADIAL DLCAP
Manufacturer:
Chemi-Con
Series:
DLCAP™, DXE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1200 F
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 70°C
Termination:
Screw Terminals
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:
Size / Dimension:
1.591" Dia (40.40mm)
Height - Seated (Max):
5.984" (152.00mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
1. How to order DDXE2R5LGN122KBF0S on DeepFinds Electronics?
3. Are the DDXE2R5LGN122KBF0S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DDXE2R5LGN122KBF0S?
Image DDXE2R5LGN122KBF0S
Part Number DDXE2R5LGN122KBF0S
Manufacturer Chemi-Con
Series DLCAP™, DXE
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1200 F
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 70°C
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing -
Size / Dimension 1.591" Dia (40.40mm)
Height - Seated (Max) 5.984" (152.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C