Infineon Technologies DF1400R12IP4DBOSA1
Part No.:
DF1400R12IP4DBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
IGBT Modules
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 1400A 7700W
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
PrimePACK™3
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
IGBT Type:
Trench Field Stop
Configuration:
Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
1400 A
Power - Max:
7700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 1400A
Current - Collector Cutoff (Max):
5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce:
82 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTC Thermistor:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DF1400R12IP4DBOSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DF1400R12IP4DBOSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF1400R12IP4DBOSA1?
Image DF1400R12IP4DBOSA1
Part Number DF1400R12IP4DBOSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series PrimePACK™3
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Last Time Buy
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single Chopper
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 1400 A
Power - Max 7700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 1400A
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 82 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C