Infineon Technologies DF23MR12W1M1PB11BPSA1
Part No.:
DF23MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDF23MR12W1M1PB11BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 25A AG-EASY1B
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 25A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1840pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1B-2
1. How to order DF23MR12W1M1PB11BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DF23MR12W1M1PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF23MR12W1M1PB11BPSA1?
Image DF23MR12W1M1PB11BPSA1
Part Number DF23MR12W1M1PB11BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyPACK™
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 25A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.55V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1840pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)