Infineon Technologies DF8MR12W1M1HFB67BPSA1
Part No.:
DF8MR12W1M1HFB67BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDF8MR12W1M1HFB67BPSA1.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 45A AG-EASY1B
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
EasyPACK™
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
45A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16.2mOhm @ 50A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.15V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
149nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4400pF @ 800V
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
AG-EASY1B
1. How to order DF8MR12W1M1HFB67BPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DF8MR12W1M1HFB67BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DF8MR12W1M1HFB67BPSA1?
Image DF8MR12W1M1HFB67BPSA1
Part Number DF8MR12W1M1HFB67BPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series EasyPACK™
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.2mOhm @ 50A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.15V @ 20mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 149nC @ 18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4400pF @ 800V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)