Diodes Incorporated DGTD120T40S1PT
Part No.:
DGTD120T40S1PT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 1200V-X TO247 TUBE 0.45K
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
357 W
Switching Energy:
1.96mJ (on), 540µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
341 nC
Td (on/off) @ 25°C:
65ns/308ns
Test Condition:
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order DGTD120T40S1PT on DeepFinds Electronics?
3. Are the DGTD120T40S1PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DGTD120T40S1PT?
Image DGTD120T40S1PT
Part Number DGTD120T40S1PT
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Power - Max 357 W
Switching Energy 1.96mJ (on), 540µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 341 nC
Td (on/off) @ 25°C 65ns/308ns
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)