Diodes Incorporated DGTD65T50S1PT
Part No.:
DGTD65T50S1PT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Description:
IGBT 600V-X TO247 TUBE 0.45K
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 50A
Power - Max:
375 W
Switching Energy:
770µJ (on), 550µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
287 nC
Td (on/off) @ 25°C:
58ns/328ns
Test Condition:
400V, 50A, 7.9Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
80 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order DGTD65T50S1PT on DeepFinds Electronics?
3. Are the DGTD65T50S1PT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DGTD65T50S1PT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DGTD65T50S1PT.
Image DGTD65T50S1PT
Part Number DGTD65T50S1PT
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
IGBT Type Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 50A
Power - Max 375 W
Switching Energy 770µJ (on), 550µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 287 nC
Td (on/off) @ 25°C 58ns/328ns
Test Condition 400V, 50A, 7.9Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)