IXYS DHG40C1200HB
Part No.:
DHG40C1200HB
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDHG40C1200HB.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 1200V 20A TO247AD
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.69 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
1. How to order DHG40C1200HB on DeepFinds Electronics?
3. Are the DHG40C1200HB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DHG40C1200HB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DHG40C1200HB.
Image DHG40C1200HB
Part Number DHG40C1200HB
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.69 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C