Diotec Semiconductor DIW040M120
Part No.:
DIW040M120
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDIW040M120.pdf
Description:
IGBT, TO-247-3L, 1200V, 40A, 160
Shipping
Inventory:448
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.4V @ 15V, 40A
Power - Max:
330 W
Switching Energy:
3.2mJ (on), 2.3mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
37ns/290ns
Test Condition:
600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
85 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247
1. How to order DIW040M120 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DIW040M120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DIW040M120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DIW040M120.
7.How to contact us to get technical supports, such as DIW040M120 pin diagram, DIW040M120 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DIW040M120
Part Number DIW040M120
Manufacturer Diotec Semiconductor
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 40A
Power - Max 330 W
Switching Energy 3.2mJ (on), 2.3mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge -
Td (on/off) @ 25°C 37ns/290ns
Test Condition 600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 85 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)