IXYS DMA40U1800GU
Part No.:
DMA40U1800GU
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
5-SIP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMA40U1800GU.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.8KV 40A GUFP
Shipping
Inventory:130
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
5-SIP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):
40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.28 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1800 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
GUFP
1. How to order DMA40U1800GU on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMA40U1800GU price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMA40U1800GU?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMA40U1800GU.
Image DMA40U1800GU
Part Number DMA40U1800GU
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case 5-SIP
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.8 kV
Current - Average Rectified (Io) 40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.28 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1800 V
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)