IXYS DMA90U1800LB-TRR
Part No.:
DMA90U1800LB-TRR
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
9-SMD Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMA90U1800LB-TRR.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 90A SMPD.B
Shipping
Inventory:200
Manufacturer:
IXYS
Series:
ISOPLUS™
Package/Case:
9-SMD Module
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):
90 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.26 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1800 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
ISOPLUS-SMPD™.B
1. How to order DMA90U1800LB-TRR on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMA90U1800LB-TRR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMA90U1800LB-TRR?
Image DMA90U1800LB-TRR DMA90U1800LB-TUB
Part Number DMA90U1800LB-TRR DMA90U1800LB-TUB
Manufacturer IXYS IXYS
Series ISOPLUS™ ISOPLUS™
Package/Case 9-SMD Module 9-SMD Module
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active
Diode Type Three Phase Three Phase
Technology Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.8 kV 1.8 kV
Current - Average Rectified (Io) 90 A 90 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.26 V @ 30 A 1.26 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1800 V 40 µA @ 1800 V
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)