Diodes Incorporated DMC2004DWK-7
Part No.:
DMC2004DWK-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMC2004DWK-7.pdf
Description:
MOSFET N/P-CH 20V 0.54A SOT363
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
N and P-Channel
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
540mA, 430mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
150pF @ 16V
Power - Max:
250mW
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-363
1. How to order DMC2004DWK-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMC2004DWK-7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMC2004DWK-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMC2004DWK-7.
Image DMC2004DWK-7
Part Number DMC2004DWK-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA, 430mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 16V
Power - Max 250mW
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)