Panasonic Electronic Components DMC261000R
Part No.:
DMC261000R
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMC261000R.pdf
Description:
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W MINI5
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Discontinued
Transistor Type:
2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Resistor - Base (R1):
47kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
160 @ 5mA, 10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Frequency - Transition:
Power - Max:
300mW
Supplier Device Package:
Mini5-G3-B
1. How to order DMC261000R on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMC261000R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMC261000R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMC261000R.
7.How to contact us to get technical supports, such as DMC261000R pin diagram, DMC261000R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DMC261000R
Part Number DMC261000R
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series -
Package/Case SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued
Transistor Type 2 NPN - Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
Resistor - Base (R1) 47kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 160 @ 5mA, 10V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max) 500nA
Frequency - Transition -
Power - Max 300mW