Diodes Incorporated DMC4047LSD-13
Part No.:
DMC4047LSD-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMC4047LSD-13.pdf
Description:
MOSFET N/P-CH 40V 7A/5.1A 8SO
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
N and P-Channel
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7A, 5.1A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
19.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1060pF @ 20V
Power - Max:
1.3W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-SO
1. How to order DMC4047LSD-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMC4047LSD-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMC4047LSD-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMC4047LSD-13.
Image DMC4047LSD-13
Part Number DMC4047LSD-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A, 5.1A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1060pF @ 20V
Power - Max 1.3W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)