Diodes Incorporated DMN2004DWKQ-7
Part No.:
DMN2004DWKQ-7
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT363
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
540mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
0.95nC @ 8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
150pF @ 16V
Power - Max:
200mW
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOT-363
1. How to order DMN2004DWKQ-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMN2004DWKQ-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMN2004DWKQ-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMN2004DWKQ-7.
Image DMN2004DWKQ-7
Part Number DMN2004DWKQ-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.95nC @ 8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 16V
Power - Max 200mW
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)