Diodes Incorporated DMN2004VK-7B
Part No.:
DMN2004VK-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMN2004VK-7B.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT563
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-563, SOT-666
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
540mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
150pF @ 16V
Power - Max:
250mW (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-563
1. How to order DMN2004VK-7B on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMN2004VK-7B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMN2004VK-7B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMN2004VK-7B.
Image DMN2004VK-7 DMN2004VK-7B
Part Number DMN2004VK-7 DMN2004VK-7B
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SOT-563, SOT-666 SOT-563, SOT-666
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual) 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate -
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA 540mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V 550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA 1V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 16V 150pF @ 16V
Power - Max 250mW 250mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)