Diodes Incorporated DMN2008LFU-7
Part No.:
DMN2008LFU-7
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMN2008LFU-7.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 20V 14.5A 6UDFN
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Configuration:
2 N-Channel (Dual) Common Drain
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
14.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.4mOhm @ 5.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.5V @ 250A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1418pF @ 10V
Power - Max:
1W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
U-DFN2030-6 (Type B)
1. How to order DMN2008LFU-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMN2008LFU-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMN2008LFU-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMN2008LFU-7.
Image DMN2008LFU-7 DMN2008LFU-13
Part Number DMN2008LFU-7 DMN2008LFU-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case 6-UFDFN Exposed Pad 6-UFDFN Exposed Pad
Configuration 2 N-Channel (Dual) Common Drain 2 N-Channel (Dual)
FET Feature - -
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14.5A 14.5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4mOhm @ 5.5A, 4.5V 5.4mOhm @ 5.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 250A 1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42.3nC @ 10V 42.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1418pF @ 10V 1418pF @ 10V
Power - Max 1W 1W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)