Diodes Incorporated DMN22M5UFG-7
Part No.:
DMN22M5UFG-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMN22M5UFG-7.pdf
Description:
MOSFET N-CH 20V 27A POWERDI3333
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
24A (Ta), 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2mOhm @ 13.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
99 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
3926 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
600mW (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
POWERDI3333-8
1. How to order DMN22M5UFG-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMN22M5UFG-7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMN22M5UFG-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMN22M5UFG-7.
Image DMN22M5UFG-7 DMN22M5UFG-13
Part Number DMN22M5UFG-7 DMN22M5UFG-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case 8-PowerVDFN 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Ta), 27A (Tc) 24A (Ta), 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 13.5A, 4.5V 2mOhm @ 13.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.3V @ 250µA 1.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 99 nC @ 10 V 99 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±12V ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3926 pF @ 10 V 3926 pF @ 10 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 600mW (Ta) 600mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)