Diodes Incorporated DMN6040SSD-13
Part No.:
DMN6040SSD-13
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMN6040SSD-13.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SO
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1287pF @ 25V
Power - Max:
1.3W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-SO
1. How to order DMN6040SSD-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMN6040SSD-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMN6040SSD-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMN6040SSD-13.
Image DMN6040SSD-13 DMN6040SSDQ-13
Part Number DMN6040SSD-13 DMN6040SSDQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual) 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A 5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 4.5A, 10V 40mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.4nC @ 10V 22.4nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1287pF @ 25V 1287pF @ 25V
Power - Max 1.3W 1.3W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)