Diodes Incorporated DMP2004TK-7-79
Part No.:
DMP2004TK-7-79
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
SOT-523
Description:
DIODE
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-523
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
430mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.1Ohm @ 430mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
0.97 nC @ 8 V
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
47 pF @ 16 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
230mW (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order DMP2004TK-7-79 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMP2004TK-7-79 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMP2004TK-7-79?
Image DMP2004TK-7-79 DMP2004TK
Part Number DMP2004TK-7-79 DMP2004TK
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SOT-523 SOT-523
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Active
FET Type P-Channel P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 430mA (Ta) 430mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1Ohm @ 430mA, 4.5V 1.1Ohm @ 430mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.97 nC @ 8 V 0.97 nC @ 8 V
Vgs (Max) ±8V ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 47 pF @ 16 V 47 pF @ 16 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 230mW (Ta) 230mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)