Diodes Incorporated DMP3028LSD-13
Part No.:
DMP3028LSD-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMP3028LSD-13.pdf
Description:
MOSFET 2P-CH 30V 6A 8SO
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 P-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
25mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
10.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1241pF @ 15V
Power - Max:
1.3W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SO
1. How to order DMP3028LSD-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMP3028LSD-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMP3028LSD-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMP3028LSD-13.
Image DMP3028LSD-13
Part Number DMP3028LSD-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 P-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1241pF @ 15V
Power - Max 1.3W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)