Diodes Incorporated DMP4015SPSQ-13
Part No.:
DMP4015SPSQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMP4015SPSQ-13.pdf
Description:
MOSFET P-CH 40V 8.5A PWRDI5060-8
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11mOhm @ 9.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
47.5 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4234 pF @ 20 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.3W (Ta)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PowerDI5060-8
1. How to order DMP4015SPSQ-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMP4015SPSQ-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMP4015SPSQ-13?
Image DMP4015SPSQ-13
Part Number DMP4015SPSQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 9.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47.5 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4234 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)