Diodes Incorporated DMT6009LFG-13
Part No.:
DMT6009LFG-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMT6009LFG-13.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 11A PWRDI3333
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
8-PowerVDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
11A (Ta), 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
10mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
33.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1925 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.08W (Ta), 19.2W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
POWERDI3333-8
1. How to order DMT6009LFG-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMT6009LFG-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMT6009LFG-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DMT6009LFG-13.
Image DMT6009LFG-7 DMT6009LFG-13
Part Number DMT6009LFG-7 DMT6009LFG-13
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case 8-PowerVDFN 8-PowerVDFN
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta), 34A (Tc) 11A (Ta), 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 13.5A, 10V 10mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33.5 nC @ 10 V 33.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1925 pF @ 30 V 1925 pF @ 30 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 2.08W (Ta), 19.2W (Tc) 2.08W (Ta), 19.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)