Diodes Incorporated DMTH4008LPDWQ-13
Part No.:
DMTH4008LPDWQ-13
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsDMTH4008LPDWQ-13.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 40V 10A PWRDI50
Package/Case:
8-PowerTDFN
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Ta), 46.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
12.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
881pF @ 20V
Power - Max:
2.67W (Ta), 39.4W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
PowerDI5060-8 (Type UXD)
1. How to order DMTH4008LPDWQ-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the DMTH4008LPDWQ-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DMTH4008LPDWQ-13?
Image DMTH4008LPDWQ-13
Part Number DMTH4008LPDWQ-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 46.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 881pF @ 20V
Power - Max 2.67W (Ta), 39.4W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)